Dan crvenih haljina

Prvog petka u veljači obilježili smo Dan crvenih haljina, javnozdravstvenu kampanju koja je pokrenuta kako bi se podigla svijest o moždanom udaru kod žena koji je često nedovoljno prepoznat, istražen i liječen.

Prva kampanja „Dan crvenih haljina“, odnosno „Go Red for Women“ pokrenuta je 2004. u Americi, a danas je to međunarodna kampanja posvećena prevenciji, dijagnostici i kontroli kardiovaskularnih bolesti što uključuje bolesti krvnih žila, srca i mozga kod žena. Kampanja ima za cilj potaknuti žene da se brinu o svom zdravlju, prvenstveno zdravlju srca i krvnih žila jer je većinu tih bolesti moguće spriječiti zdravim životnim navikama, a isto tako želi potaknuti stručnjake u zdravstvu da obrate posebnu pozornost na srčani i moždani udar kod žena, zbog njihovih razlika u odnosu na muškarce. U Hrvatskoj je moždani udar, kao i u Europi i svijetu, među pet najčešćih uzroka smrti. Simbol je kampanje crvena haljina – haljina kao univerzalni simbol žene i crvena kao boja zdravlja, života i živosti, ali i upozorenja. Crvena boja tog je dana vladala u našoj školi, a osim haljina bilo je tu i crvenih majica, šalova, tunika i sl., kako među djelatnicima, tako i među učenicima, stoga se nadamo da su svi barem na trenutak promislili o svojem zdravlju i životnim navikama koje bi trebalo promijeniti nabolje.

Napisala: Marta Vrban