Na predstavi u centru svijeta

Dana 16. 1. 2024. učenici od 5. do 8. razreda u pratnji svojih šestero učitelja išli su na predstavu Teatra Tirena pod nazivom Drugačiji u Centar za kulturu i informiranje ”Dragutin Novak” u Ludbregu.

Glavne uloge odigrali su Lidija Kraljić i Matej Đurđević. Oni su glumili Emu i Nou koji se čine kao najobičniji tinejdžeri, ali znatno se razlikuju od svojih vršnjaka. U predstavi se govori o problemu diskriminacije i maltretiranja u školi. Ema i Noa zajedno idu u razred te se svakodnevno suočavaju s problemima koji ih čine različitima što im otežava stvaranje prijateljstava i uklapanje u društvo. Nedavno su u razredu dobili novog učenika Srđana koji je rodom iz Srbije te se suočava s maltretiranjem Dejana i ostatka ekipe. Te srijede svi su žurili kući učiti za test iz matematike, ali na putu kući desio se incident. Srđan je vratio još većom mjerom tako da je udario Dejana šakom u glavu. Iz predstave smo naučili da ne smijemo maltretirati one drugačije od sebe te moramo tolerirati međusobne razlike. Svatko je poseban na svoj način koji moramo poštovati, nije sramota biti drugačiji po boji kože, vjeroispovijesti, spolu, porijeklu… Različitosti čine ovaj svijet zanimljivijim i ljepšim!

Napisali: Toni Kovač, 6. a i Branimir Šalamon, 8. b