Dan šarenih čarapa

Dan 21. ožujka značajan je iz nekoliko razloga. Na taj dan obilježavamo Svjetski dan osoba s Downovim sindromom, Međunarodni dan darovitih učenika i Svjetski dan poezije.

Sam datum 21. 3. ima simboliku, a označava jedinstvenost Downova sindroma u trisomiji 21. kromosoma. Na Svjetski dan osoba s Downovim sindromom, ili kako ga još nazivamo: Dan šarenih čarapa, učenici i učitelji rado u školu dolaze u šarenim čarapama jer žele poslati poruku o prihvaćanju različitosti. Rasparene šarene čarape simbol su ovog dana jer ih osobe s Downovim sindromom ne mogu upariti, stoga želimo ukazati na poteškoće s kojima se oni susreću te isto tako pokazati razumijevanje za njih, dati im podršku s ciljem poboljšanja njihova položaja u društvu. Stoga s učenicima svake godine na ovaj dan, ali i češće, valja razgovarati o tome, podizati svijest i znanje o osobama s ovim poremećajem. Na prijedlog defektologinje Daliborke Vuković i učiteljice razredne nastave Štefanije Šarec razrednici su sa svojim učenicima odradili neke od aktivnosti: gledanje filmića, bojanje čarapa i vješanje u razredu i već tradicionalno – fotografiranje šarenih čarapa po razredima… Učenici i djelatnici mogli su na panou pročitati zanimljivosti o ovom danu, a na ogradi u holu školu visjele su šarene čarape.

Različitost čini svijet zanimljivijim, boljim i ljepšim!

Novinarska grupa