Vježba evakuacije i spašavanja u našoj školi

Pokazna vježba sustava civilne zaštite pod nazivom „Potres 2017.“ održana je u Osnovnoj školi Veliki Bukovec 15. ožujka 2017. godine s početkom u 10:30 sati, u ukupnom trajanju od 40 minuta.

Vježba je izvedena u skladu s Planom evakuacije i spašavanja Osnovne škole Veliki Bukovec te je jedan od ciljeva vježbe bila i praktična provjera Plana evakuacije i spašavanja učenika i djelatnika škole. Osim osposobljenosti djelatnika i učenika za postupanje u izvanrednim situacijama i valjanosti predviđenih pravaca evakuacije, promatrana je osposobljenost i operativnih postupci žurnih službi, kao i moguća potreba korigiranjem Plana evakuacije OŠ Veliki Bukovec kako bi postao što operativniji. Dodatan cilj  vježbe sustava civilne zaštite je bila i edukacija djece o djelovanju operativnih snaga civilne zaštite.

Upravljačku skupinu vježbe u praksi su sačinjavali: Zoran Happ (djelatnik PUZS-a Varaždin, član Stožera CZ Općine Veliki Bukovec), Stjepan Kovaček (izrađivač planskih akata Općine Veliki Bukovec iz područja civilne zaštite i stručni komentator tijeka odvijanja operativnih segmenata same vježbe), Zlatko Lilek (načelnik Stožera CZ Općine Veliki Bukovec), Željka Marković-Bilić (ravnateljica OŠ Veliki Bukovec) i Nikola Triplat (zapovjednik VZO Veliki Bukovec, voditelj vježbe te demonstracije gašenja početnih požara).

Promatrači vježbe bili su: Zvonko Hlebar (načelnik Općine Veliki Bukovec), Tomislav Tkalčec (predstavnik HGSS-a, Stanice Varaždin, ujedno član Stožera civilne zaštite Općine Veliki Bukovec) i Robert Kranjčec (ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa Ludbreg).

Vježbovnu skupinu činili su:

• Djelatnici OŠ Veliki Bukovec
  • Učenici OŠ Veliki Bukovec: 203 učenika u prijepodnevnoj smjeni
  • Operativni članovi DVD-ova s područja VZO Veliki Bukovec (ukupno 18 operativnih članova DVD-a Veliki Bukovec, DVD-a Dubovica i DVD-a Podravska Kapela),
  • Tim hitne medicinske pomoći „razine 2“ Zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije (medicinski tehničar i vozač),
  • Djelatnik PP Ludbreg Siniša Habek, ujedno i član Stožera civilne zaštite Općine Veliki Bukovec.

U vježbi su od strane odgovornih osoba i djelatnika OŠ Veliki Bukovec prema unaprijed predviđenom scenariju provedene sve aktivnosti, pri čemu valja istaknuti:

1. dojavu o iznenadnom događaju i uzbunjivanje
  2. izdavanje naredbi i koordinaciju aktivnosti između odgovornih osoba OŠ i žurnih službi
  3. evakuaciju osoba iz građevine
  4. gašenje požara pomoću vatrogasnih vozila i ostale tehnike
  5. spašavanje 3 učenika koji samostalno nisu mogli izaći iz građevine, uz pruženu prvu medicinsku pomoć 2 ozlijeđenih učenika
  6. osiguranje zbornog mjesta i pristupa ugroženom prostoru odnosno građevini.

Opći zaključak analize vježbe govori u njezinoj uspješnoj provedbi, pri čemu su sve aktivnosti provedene u skladu s pravilima struke i na siguran način, bez većih poteškoća. Nisu zabilježene ozljede sudionika ni šteta na građevinama, inventaru ili opremi žurnih službi.

IMG_5004 IMG_5006 IMG_5007 IMG_5010 IMG_5020 IMG_5024 IMG_5030 IMG_5035 IMG_5047 IMG_5048 IMG_5050 IMG_5052 IMG_5054 IMG_5055