Obavijest roditeljima

Poštovani roditelji,

s obzirom na pojavu ušljivosti skrećemo pozornost na važnost redovotih pregleda i razušivanja u slučaju potrebe.

Što je uš glave?

Uš glave je sitan parazit (veličine 2-3 mm) smeđe boje, koji živi isključivo u vlasištu glave. Hrani se malim obrocima krvi do koje dolazi bezbolnim ubodom. Odrasla ženka tijekom svog života, koji traje do 2 mjeseca, snese do 200 jajašaca (gnjida) koje odlaže lijepeći ih uz korijen kose. Gnjide su jajolikog oblika bjeličasto-sjajne boje i za razliku od prhuti, teško se skidaju. Uši se pojavljuju u kasnu jesen, zimu i proljeće dok se ljeti javljaju samo u sredinama s vrlo lošim higijenskim navikama.

Uši se prenose:

• neposrednim dodirom s osobom koja ima uši,
  • kada je glava uz glavu (posebno kod djece),
  • korištenjem češlja, marame ili kape zaraženog,
  • preko odjevnih predmeta, ručnika, posteljine i sl.,
  • zajedničkim korištenjem školskih učila i drugih predmeta,
  • zajedničkim korištenjem svlačionica i kupaonica.

Znakovi ušljivosti

Prvi znak ušljivosti je intenzivan svrbež glave (vlasišta).

• Djetetu detaljno pregledajte glavu i pokušajte pronaći uši i gnjide (jajašca ušiju).
  • Uši se nalaze u vlasištu, najčešće u području iza uha i blizu vrata.
  • Gnjide su čvrsto pričvršćene na vlasi i teško se skidaju.

Suzbijanje ušljivosti

•  djetetu treba oprati kosu šamponom za suzbijanje ušljivosti i obavezno se pridržavati uputa za korištenje šampona te pripaziti da šampon ne dođe u kontakt sa sluznicama.
  • nakon sušenja kosu češljati gustim češljem namijenjenim iščešljavanju ušiju i gnjida, iščešljavati od korijena do vrha vlasi
  • šampon ne ubija gnjide, stoga svakodnevno nastavite djetetu iščešljavati kosu gustim češljem radi odstranjivanja novoizleženih ušiju, nastaviti postupak dok ne budete sigurni da dijete više nema uši
  • operite posteljinu, odjeću, plišane igračke, kape, šalove i pribor za kosu, usisajte tepihe
  • redovito održavajte higijenu cijelog tijela

Roditelji, vaša uloga je najvažnija!

•  upozorite djecu da ne razmjenjuju s drugima kape, šalove, češljeve i ostali pribor za kosu
  • redovito djeci pregledavajte kosu i ako vaše dijete ima uši, obavijestite učitelje
  • kod pojave ušljivosti pregledajte kosu svim ukućanima
  • članovi kućanstva trebaju koristiti samo vlastiti pribor za kosu kako bi se održavala higijena pribora

U SLUČAJEVIMA ZANEMARIVANJA I ZAPUŠTANJA DJETETA ŠKOLA JE PO ZAKONU DUŽNA O ISTOM OBAVIJESTITI NADLEŽNE INSTITUCIJE, CENTAR ZA SOCIJALNU SKRB.